ARA
 

Otizmli bireyler için bir umut öyküsü

04.09.2013 Çarşamba 03:05
Sportizm Kulübü Başkanı Bener Erkorur, "İç sesimin yönlendirmesiyle ben bu işe cesaret ederek girdim.Otizmli bireylerin dünyasında bir farklılık yaratmak amacıyla Sporizm’i kurduk" dedi.
Otizmli bireylere sporla destek olan Sportizm Kulübü Başkanı Bener Erkorur, 2000 yılından günümümüze Türkiye'de ilk olan Sportizm programının otizmli bireyler üzerinde ne gibi farklılıklar gösterdiğini Maraton.com.tr'den Sercan Akkuş ve Fırat Doğruel'e anlattı.

Bener Erkorur Sportizm'i nasıl kurdu?

"Sportizm, bir röportaj esnasında çıktı ortaya. Bir sağlık editörünü otizmle yaptığı bir araştırmada benimle röportaj yaptı.Orda adını belirlemiştim.Açık ve net olarak söylüyorum, biz insanların hepimizin hayatta yaşarken kendimizle baş başa kaldığımız zamanlar oluyor.İç sesimin yönlendirmesiyle ben bu işe cesaret ederek girdim.Otizmli bireylerin dünyasında bir farklılık yaratmak amacıyla Sporizm’i kurduk.Sportizm, olguları birleşim sonucu oluşmuş spor ve yaşam programlarına denir.Türkiye’de ve dünyada ilk olan bir program.Bu programın oluşmasının en önemli özelliklerinden biri de, Burak adında otizmli bireyin yaşamında var olduktan sonra onunla yarattığımız fark.Bu fark sayesinde bu proje doğmuş oldu.Otizmli bireylerin yaşama kazandırılmasında en önemli noktalarından biri spordur.Otizmli bireyleri iki boyutta değerlendiririz
Spor ve yaşam projesi.Çocukları sporla yaşama hazırlama.Performans sporcusu yapabilme hedefi ve bununlada şuana kadar başardığımız 7-8’e yakın otizmli birey var…"

Otizmli bireylerin ailelerine düşen görevler nelerdir?

"Ailelere düşen o kadar çok görev var ki. Ailelerde bu görevi üstlenmiş durumda. Maalesef devletten destek alamıyorlar. Ve kardeşleri varsa bireylerin, çok daha zor bir aile şartları onları bekliyor. Birçok aile intihar etme durumuna kadar gelmiş. Birçok aile eşinden boşanma durumuna kadar gelmiş. Birçok aile eşini kaybetmiş, tek başına otizmli çocukla yaşama durumunda kalmış. Ve şuanda birçoğu da saklama durumundaydı; ama Sportizm programları bugüne kadar 600’ün üzerinde otizimli bireylerin yaşamına dokundu. Bununla beraber 600’e yakın Beden Eğitimi ve Yüksek Okulu öğretmenlerine iş istirhamında bulundu. Aileler için en önemli noktalardan biri çocuklarını bir an önce hayata kazandırmak. Hayatın içinde yaşamalarını sağlamak. En büyük korkuları ve beklentileri de, “Biz öldükten sonra bu çocuklara ne olacak?” düşüncesi. Onun için Türkiye hala altyapısı ve sistemiyle buna hazır değil. Ama bu tarz vakıf projeleri oluşursa, otizmli bireylerin ailelerinde olumlu sonuçlar olacağını düşünüyorum."

Kamuoyunda otizmli bireyler yerine, otizmli çocuklar kavramı var.Bu sizce doğru bir tabir midir?

"Şuanda otizmli çocuklar diye dilden dile gezen bir durum var. Nedenine gelince de, Amerika Psikiyatri Derneği’nin son açıklamış olduğu bir değerde 80 çocuktan 1’inin otizmli dünyaya geldiği. Ama 1996 yılına baktığınızda 10000 çocuktan 1’i otizimli dünyaya geliyormuş. Oranın ne kadar hızlı arttığını sizde burada görüyorsunuz. Bundan dolayı aileler çok erken müdahale edip, çocukları için bir mücadeleye başlıyorlar. O yüzde sadece çocuklarda rastlanıyor diye bir algı var. Fakat şuanda ben iddia ediyorum ki, Bakırköy’de ve birçok hastanede kalan nice otizmli bireyler var. Bu açıklamayı kullanırken otizmli bireyler dersek çok daha anlamlı olur, çünkü kulübümüzde 33 yaşında otizmli de var;4 yaşında otizmli de var…"Otizmli bir bireyi nasıl tanımlayabiliriz?

"Her otizmlinin bir hikayesi vardır. Bir parmak izi gibidir otizm. Her hikaye başka bir senaryodur. Bu yoldan çıktığımızda ben otizmin bir hastalık olduğunu değil de, farklılık olduğunu düşünüyorum. Otizm çocuk psikiyatristlerinin ve nörologlarının tanısını koyabileceği bir durum. Gözlem yoluyla bir beyin tomografisiyle veya bir kan ölçmesiyle bu çocuk otizmlidir diyemiyorsunuz."

Otizm, problemler davranışlarla gözlemlenir. El sallamalar, dönen bir tekerleği defalarca izlemek, yerinde sallanmalar, özellikle konuşma becerisinde eksiklikler, durup dururken ağlama ve gülme gibi eylemler başlıca sebeplerdir. Bunları görünce otizmi tanımlıyoruz.Tanı koyma şansımız yok. Tanıyı çocuk nörologları koyuyor."

Birçok otizm vakfı var, onlarla ortak bir proje düşünüyor musunuz?

"Otizm hayatında birçok eğitim var. Medikal, psikolojik, oksijen terapileri var. Birçok eğitim terapisini için bulunduran bir farklılık. Ebeveynler düşünün o terapiden, bir başka terapiye giriyor. Biz bunların hepsini disipline uygun bir program içinde tuttuk. Yaşam modelinde temel spor bazlı bir eğitim içinde yer aldık. Bunun yanında akademik eğitim dediğimiz bir alan var.Burada özellikle altına çizmek istediğim, Tohum Vakfı var.Bu vakıf akademik noktada gerçekten çok doğru işler yapıyor.Biz işin hareket ve yaşam kısmında yer alıyoruz.En büyük hayalimiz bu iki projeden birleşmesi ve otizmli bireylerin bir kapıdan girdiğinde birçok eğitim alarak çıkabilmesidir.Şu zamanda bu uygun bir imkan olarak gözükmüyor; fakat onlarla birtakım görüşmeler içindeyiz…"

MARATON.COM.TR ÖZEL
SERCAN AKKUŞ
FIRAT DOĞRUEL

 


  Haber Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...

  Bu habere yorum yaz
Ad Soyad
Mesajınız
 Sıra  Takım O G B M P
1 Beşiktaş 8 6 1 1 19
2 Galatasaray 8 5 2 1 17
3 Fenerbahçe 8 5 2 1 17
4 Akhisar Belediyespor 9 4 4 1 16
5 Torku Konyaspor 8 4 3 1 15
6 Kasımpaşa 8 4 2 2 14
7 Antalyaspor 8 4 2 2 14
8 Medipol Başakşehir 8 4 0 4 12
9 Osmanlıspor FK 8 3 2 3 11
10 Çaykur Rizespor 9 2 4 3 10
11 Trabzonspor 8 3 1 4 10
12 Gaziantepspor 8 3 1 4 10
13 Bursaspor 8 3 0 5 9
14 Kayserispor 9 2 2 5 8
15 Gençlerbirliği 8 2 1 5 7
16 Medicana Sivasspor 8 0 6 2 6
17 Mersin İdmanyurdu 8 1 2 5 5
18 Eskişehirspor 9 1 1 7 4

 Sıkça Sorulan Sorular | Künye | Yasal Uyarı | Reklam | Sitene Ekle |  Copyright © 2015 Maraton.com.tr